Vereniging Vrienden van Amsterdamse Gevelstenen
Twee gevelstenen terug in het stadsbeeld
DIE VERGVLDEN CATER IN DIE NIEV STAT, Leidsegracht 97
![]() |
![]() |
| De oude toestand. | De nieuwe gevelsteen ligt klaar om ingemetseld te worden. |
Mevrouw Maria Boon, de huidige eigenaar/bewoner van het pand besloot niet te wachten tot het origineel weer boven water kwam en gaf Hans 't Mannetje de opdracht om, aan de hand van foto's van de oude steen, aanwezig in het archief van de VVAG, een replica te hakken. Het resultaat is prachtig vooral in het late middaglicht als de zon het bladgoud extra glans geeft.
De gevelsteen heeft grote historische en topografische waarde. Met DIE NIEV STAT in het onderschrift wordt namelijk het stadsgedeelte bedoeld dat bij de, in 1660 begonnen voltooiing van de grachtengordel binnen de stadsmuren kwam. In dat jaar werden de hoofdgrachten verder doorgegraven tot voorbij de Amstel en ontstond de beroemde halve maanvorm van de stad. Men zou geneigd zijn te denken dat het pand Leidsegracht 97, met deze vergulde kater als een der eerste huizen in de nieuwe stad gebouwd zou zijn. Echter, op een handgetekende kaart van de stadsuitbreiding uit 1679/1680, is het hoek-erf nog onbebouwd. Het huis en dus ook de gevelsteen moeten van na dat jaar dateren.
Een van de vroege huizen aan de Leidsegracht is nummer 37, gedateerd 1666, met de, in 1996 door Jan Hilbers gerestaureerde gevelsteen De Haes.
DE STAL INT NULAND, Zuiderkerkhof 23
![]() |
![]() |
| Vóór restauratie. | Na restauratie. |
De voorstelling op de steen toont de toestand van het gebied rondom de Zuiderkerk aan het einde van de 16de eeuw. Voor die tijd was het een moerassig gebied dat later met zand opgehoogd werd en voor bebouwing geschikt gemaakt. Ook hier ontstond dus, net als aan de Leidsegracht 'nieuw land'.
Onno Boers
(Uit: Binnenstad 191, december 2001.)
Literatuur:
H.W. Alings, "Gevelstenen in de omgeving van de Zuiderkerk" in: Maandblad Amstelodamum, 33ste jrg. (1946), pag. 5-6.
O.W. Boers, "Zwervende gevelstenen" in: Ons Amsterdam, 21ste jrg. (1969), pag 160.
[Inloggen]
Reacties
Er zijn momenteel nog geen reacties op dit artikel.
Alleen als u bent ingelogd, kunt u een reactie plaatsen.




